Sahiplenme Hakkında

Birçok insan kulaktan dolma yanlış bilgiler sayesinde köpek sahiplenmeye karşı önyargılıdır. Sanıldığının aksine yaşı büyük olan köpekler insanları ısırmaz ya da kırma köpekler huyu suyu bilinmeyen saldırgan köpekler değildirler. 2 ya da 5 yaşında bir köpeği gönül rahatlığı ile sahiplenebilirsiniz. Gidip köpek ile iletişim kurarsınız. Bu iletişim sonucunda iki tarafta halinden memnun ise sahiplenirsiniz.

Yavru olmayan köpekler sahiplenildiğinde aynı yavru köpekler gibi yeni evi ve ailesini kısa sürede benimseyecektir. Siz köpeğe nasıl yaklaşırsanız o şekilde tepki verir. Döverseniz ve kötü davranırsanız kendini koruyacaktır. Sevgi ile yaklaşırsanız size çok kısa sürede alışacak ve onu kurtardığınız için ömrünün sonuna kadar size minnettar olacaktır.

Kırma köpekler hakkındaki önyargıyı kırmak için şunu bilmelisiniz ki iki ya da daha fazla cinsin karışımına kırma ya da melez denir. Örneğin Golden Retriever ırkı da aslında kırmadır. Rus Sürü köpeği ile Tweed Water Spaniel’in çiftleşmesinden doğan yavruların tekrar İrlanda Seteri, Newfounland ve Bloodhound ile çiftleştirilmesi sonucu Golden Retriever, Flat Coated Retriever gibi ırklar meydana gelmiştir.

Türkiye’de ise kırma köpeklere sokak köpekleri yakıştırması yapılır. Bu son derece yanlıştır. Onlar sokak köpeği değil kırma cinsi köpeklerdir. Eğer sokaktaki bir kırma yavruyu yıkayıp, güzel bir tasma takıp, petshop’ta vitrine koyup bir de 900 TL fiyat biçerseniz, sokakta yüzüne bakmayacak kişiler gidip o köpeği alırlar. Maalesef marka takıntısı olan insanlar literatüre girmiş olan cins köpekleri almayı tercih ediyorlar. Ama bilinmeyen şey şudur ki kırmalar birçok cins köpekten daha akıllı, daha duygusal ve daha sıcakkanlıdır. İnsanlarda melezlerin daha güzel ve daha zeki olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çünkü melezler farklı genlerin birleşmesinden dolayı çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Aynı şey kırma köpekler için de geçerlidir. Bunu öğrenmek için en yakın barınağa gidip bir tane kırma köpek sahiplenebilirsiniz.

Şunu unutmamak gerektiğini düşünüyorum; sahiplenmenin altında yatan duygu bir hayat kurtarmaktır. Terk edilmiş ya da tek suçu kırma olarak doğmuş olan bu köpekler barınaklarda ya da sokaklarda çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyorlar. Onlara yuvanızı açmak demek bu kısacık hayatta bir hayat kurtarmak demektir ve bunun mutluluğu paha biçilemezdir. Kendinize bir iyilik yapın, şartlarınız uygun ise hemen bir köpek sahiplenin.

Güliz DÜLGEROĞLU KÜPÇÜ